МРТ легень
Багато разів доводилось чути питання, чи роблять МРТ легень. Добре знаю, що у нашому місті такий вид дослідження не проводиться, тож завжди відповідав, ні, МРТ легень не проводиться. І от одного разу після чергового питання про легені та МРТ, вирішив більш детально освітити зазначену тему, тим самим допомогти пацієнтам та лікарям.
Після відкриття рентгенівських променів у 1895 році почалася епоха рентгенології. Зростання захворюваності на сухоти (туберкульоз), бронхіт та інші захворювання легень сприяло розвитку пульмонології (розділ клінічної медицини, що вивчає хвороби органів дихання: трахеї, бронхів, легень і плеври), а основним і дуже інформативним методом дослідження стало застосування рентгенівських променів (флюорографія, рентгенографія, рентгеноскопія). Використання рентгену виявилося на стільки діагностично інформаційним, що застосовується і сьогодні. Метод діагностики постійно удосконалювався, побічний негативний вплив рентгену на організм зменшувався. Винахід КТ(комп’ютерна томографія) у 1972 році суттєво розширив можливості діагностичної візуалізації бронхолегеневої системи. З’явилась можливість за 5хвили дослідження візуалізувати усі структурні компоненти грудної клітини (кістки, м’які тканини, судини…).
До останнього часу альтернативного методу діагностичної візуалізації захворювань у пульмонології не існувало. Застосування рентгену дає відповіді майже на всі діагностичні питання, тому сьогодні використання рентгенологічних методів дослідження у пульмонології є «золотим стандартом»
Винахід МРТ (магнітно резонансної томографії) у 1973 році теоретично міг би скласти конкуренцію КТ у діагностиці легеневих захворювань. Але повільний розвиток комп’ютерних технологій став цьому на заваді. І тільки у 21 сторіччі їх стрімкий розвиток дав сильний поштовх у розвитку технологій МРТ.
Сьогодні МРТ легень поступово тільки починає входити у діагностичний набір лікаря, залишаючись у більшості випадків суто теоретичним елементом. І для цього є багато об’єктивних причин.
МРТ АБО КТ ЛЕГЕНЬ – ЩО КРАЩЕ
Комп’ютерна томографія є пріоритетним способом діагностики легень та бронхів. На магнітно-резонансному томографі добре візуалізувати легені неможливо фізично, тому що недостатньо атомів водню в тканинах органів середостіння для необхідного коливання магнітних хвиль. Бронхи та легені містять багато повітря та мало води. Інша складність з МРТ легень у тому, що цей орган перебуває у постійному русі, а магнітно-резонансний томограф більш чутливий до артефактів руху, ніж КТ установка.
МРТ легень можна застосовувати для діагностики майже усіх захворювань бронхолегеневої системи із більшим або меншим ступенем інформативності.
МРТ легень, як правило, призначають з контрастом для того, щоб оцінити ступінь інвазії пухлини при раку легень та наявність метастазів у сусідніх тканинах. Також МРТ органів грудної клітки проводять для візуалізації судин та їх захворювань, у ситуації, коли за протипоказаннями пацієнту не можна проводити рентгенологічне сканування, знайшов своє застосування цей метод і у педіатрії як для виявлення запальних процесів так і для діагностики вроджених вад розвитку.
За часом дослідження також є значні відмінності між КТ та МРТ легень. Комп’ютерна томографія бронхів та легень у середньому триває 5 хвилин, при цьому буде візуалізовано усе, що знаходиться у грудній клітині. На МР томографі діагностика органів грудної клітки триватиме від 20 хвилин і буде візуалізовано тільки обмежену зону дослідження, при збільшенні зони дослідження збільшиться час дослідження, кістки та деякі інші структури візуалізуються опосередковано.
Тому комп’ютерна томографія безперечно підходить для швидкої допомоги, для термінових випадків, для пацієнтів у стані середньої та важкої тяжкості. МРТ легень частіше використовують у амбулаторній практиці.
Сьогодні основною перевагою МРТ легень перед КТ легень є відсутність у МРТ негативного впливу на організм (відсутність опромінення).
Отримати якісні пошарові зображення легень можна лише на МР томографах (апаратах) дуже високої якості із напруженістю магнітного поля не нижче 1.5 Тл, та із застосуванням найсучасніших комп’ютерних програм для обробки зображень. Зрозуміло, що на сьогодні такі томографи та програми коштують дуже дорого, внаслідок чого вартість дослідження також зростає особливо у порівнянні з КТ. Зазначена матеріальна складова не дозволяє широко розповсюдити необхідне обладнання, а відсутність переконливих переваг не сприяє зростанню потреби у лікарів. Тож можна сказати, що питання доцільності використання МРТ для виявлення хвороб легень перебуває сьогодні на стадії вивчення.
Автор статті
Дмитро Матвієнко
Завідувач рентгенодіагностичним відділенням з кабінетом МРТ КНП «Міської багатопрофільної клінічної лікарні матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» ДМР