Основною характеристикою апарату МРТ є потужність його магнітного поля. Потужність електромагнітного поля вимірюється в Тесла (Тл) – це основний  технічний параметр, який відповідає за точність, якість зображення, швидкість роботи магнітно-резонансного томографа.

Перші томографи мали індукцію магнітного поля 0,005 Тл, однак якість отриманих зображень була низькою. Сучасні томографи мають потужні джерела сильного магнітного поля. Ці джерела являють собою електромагніти (зазвичай до 1—3 Тл, в деяких випадках до 9,4 Тл), так і постійні магніти (до 0,7 Тл).

Конструкція МРТ може бути двох типів:

  • Відкритий – магніти, що створюють робоче поле, розташовані зверху та знизу, залишаючи вільний доступ до пацієнта, в основному, це низькопідлогові магнітні томографи. Такий метод діагностики забезпечує мінімальний дискомфорт, особливо при обстеженні пацієнтів з великою вагою, які страждають на клаустрофобію.
  • Закритий – тунельного типу, представляє собою тубус (трубу) в якій створюється рівномірне силове поле потрібної потужності, в основному, це високопідлогові магнітні томографи з високою продуктивністю.

Відкритий та закритий також діляться на

  • Відкритий низькопідлоговий (потужність від 0,1 до 0,5 Тесла).
  • Закритий середньопідлоговий (потужність від 0,5 до 1 Тесла).
  • Закритий високопідлоговий (потужність від 1 до 3 Тесла).
  • Закритий надвисокопольний (потужність понад 3 Тесла).

Якщо МРТ діагностика виконується на апараті відкритого типу, пацієнту достатньо лягти на кушетку, а котушки, що знаходяться зверху, згенерують магнітне поле і проведуть сканування. Апарати закритого типу використовуються частіше, а знімки, отримані за їх допомогою, відрізняються високою інформативністю та чіткістю.

Найчастіше розумним вибором є МРТ 1,5 Тл. Сучасні 1,5 Тл МР – томографи з багатоканальними фазованими котушками, як і раніше, є золотим стандартом для обстеження при більшості патологій, в т. ч. в онкології.

Автор статті

Дмитро Матвієнко

Завідувач рентгенодіагностичним відділенням з кабінетом МРТ КНП «Міської багатопрофільної клінічної лікарні матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» ДМР