Організм кожної людини має запас витривалості, запас міцності, який служить збереженню життя. У когось ці умовні показники мають високі значення, а комусь пощастило менше. З перших хвилин від народження організм стикається із агресивним середовищем і для того щоб вижити усі органи та системи органів починають працювати із збільшеним навантаженням. Здатність організму протистояти факторам зовнішнього середовища без втрати функціональності і є здоров’ям.

Протягом життя наше  здоров’я постійно піддається випробуванням: то травми, то якісь інфекційні та неінфекційні захворювання, то психоемоційні перенавантаження… Кожен з зазначених чинників може призвести до змін у організмі. Більшість з цих змін будуть незначними і ніяк не вплинуть на подальше життя, якісь можуть стати достатньо критичними і якщо не застосувати спеціальні методи лікування можуть стати фатальними. Іноді стається так, що від народження батьки помічають деякі відмінності від норми у своєї дитини, своєчасна корекція цих відмінностей у більшості випадків дозволяє попередити розвиток захворювання. Але щоб оцінити які зміни відбулися у організмі найкраще було б зазирнути всередину та оцінити зміни що виникли. Раніше щоб побачити внутрішню будову органа чи організму в цілому доводилось проводити розтин тіла і таким чином оглядати потрібний орган, що нічим вже не допомагало цій людині. Ми ж говоримо зараз про людину яка збирається жити ще дуже довго, тож розтин явно не те. На сьогодні розвиток технологій дозволяє зазирнути в середину організму не спричинивши йому жодних ушкоджень.

Однією з найпрогресивніших технологій у прижиттєвому дослідженні організму на сьогодні є технологія МРТ (магнітно резонансна томографія). Вона дозволяє провести пошарове дослідження внутрішніх органів та навіть виявити негаразди які тільки почали з’являтися у органі, коли людина взагалі ще нічого не відчуває. Корекція свого образу життя, харчування, зроблена на основі висновків МРТ, дозволить взагалі зупинити або і попередити негаразди. МРТ не має негативного впливу на організм тож застосовується навіть для дослідження вагітних жінок та плоду.

Зоною де найчастіше використовується МРТ є голова.

МРТ дозволяє оцінити стан головного мозку, його судин. МРТ може побачити інсульт із перших хвилин його виникнення, оцінити стан мозку після черепно-мозкової травми, оцінити усі структури мозку навіть у плода та новонародженої дитини. Також метод дозволяє оцінити стан придаткових пазух носу, стан мигдаликів, стан носової порожнини.

Другою за поширеністю зоною дослідження є хребет.

МРТ візуалізує усі хребці, міжхребцеві диски та суглоби, зв’язки хребта та м’які тканини навколо. МРТ може визначити найменші ознаки перелому хребця, тоді як рентген та КТ нічого не виявляють.

Ну і умовна третя зона це колінний суглоб. МРТ дозволяє оцінити стан кісток, навіть виявити недостатність у організмі кальцію чи інших речовин, стан зв’язок, менісків, наявність збиткової рідини. І знову ж навіть коли КТ та рентген констатують норму, МРТ може виявити початкові зміни у суглобі або найменший перелом його кісток.

Також часто використовується дослідження решти суглобів, органів черевної порожнини та заочеревинного простору, малого тазу, серця та средостіння, а також люба інша зона організму. МРТ здатне дати відповідь чи є аномалія розвитку, запалення, травма, новоутворення тощо.

Аби не бути голослівним наведу декілька прикладів.

З направленням на дослідження хребта звернувся чоловік 33 років із скаргами на болі у спині, головним болем, незначним порушенням ходи. З його слів раніше він вже робив МРТ попереково-крижового відділу хребта де було виявлено міжхребцеву грижу та запропоноване хірургічне лікування, від якого він тоді відмовився. Теперішнє звернення пов’язане із погіршенням стану після підйому вантажу. Напередодні хворий звернувся до лікаря травматолога який на основі попередніх даних МРТ запропонував провести операцію. І для того щоб розуміти стан хребта на тепер запропонував повторити МРТ. Під час дослідження було підтверджено наявність грижі, а також виявлене ураження спинного мозку у зв’язку з чим лікар з МРТ запропонував провести дослідження головного мозку, де також виявили його ураження. На основі висновків МРТ було призначене лікування у невролога, що врятувало життя людині.

Для дослідження головного мозку мама привела дитину 11років із направленням від ендокринолога. Основна скарга затримка росту. Дослідження виявило недорозвиток гіпофізу. Своєчасне призначення необхідних гормонів лікарем ендокринологом дозволило виправити їх дефіцит у організмі.

Звернувся чоловік 25 років. Під час гри у футбол невдало впав після чого болить коліно. Рентген показав норму. Дослідження МРТ виявило забій  кісткового мозку наколінника та розтяжіння м’язів стегна. Правильно призначене лікування дозволило попередити ускладнення та призвело до швидкого відновлення.

Звернулась молода жінка 25 років, має малих дітей двійню. Часто  доводиться не спати вночі. Напередодні пережила стресову ситуацію після чого з’явився головний біль, прийом знеболювальних призводив до полегшення на короткий час. Вирішила самостійно пройти МРТ. Після консультації із лікарем з МРТ було проведено дослідження головного мозку. Виявлено мікроінсульт. Своєчасне лікування у невролога невдовзі призвело до повного відновлення.

І подібних прикладів безліч. З усього вище зазначеного можна зробити висновок, що своєчасне, правильне лікування хвороби  призводить до швидкого відновлення та запобігає ускладненням. А для встановлення діагнозу одним з найпрогресивніших та безпечних є метод магнітно резонансної томографії.

Своєчасно зроблене дослідження МРТ дозволить відновити або зберегти здоров’я на довгі роки.

Автор статті

Дмитро Матвієнко

Завідувач рентгенодіагностичним відділенням з кабінетом МРТ КНП «Міської багатопрофільної клінічної лікарні матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» ДМР