Потужність електромагнітного поля вимірюється в Тесла (Тл) – це основний  технічний параметр, який відповідає за точність, якість зображення, швидкість роботи магнітно-резонансного томографа.

Найчастіше розумним вибором є МРТ 1,5 Тл. Сучасні 1,5 Тл МР – томографи з багатоканальними фазованими котушками, як і раніше, є золотим стандартом для обстеження при більшості патологій, в т. ч. в онкології.

МРТ від 3 Тесла (надвисокопольні) – експертні МРТ для науково-дослідних клінік, відділень серцево-судинної хірургії, складних онкологічних патологій.

Та чи має значення скільки Тл має апарат?

Перш ніж відповісти на це питання необхідно розглянути усі складові, що дозволяють сформувати висновок МРТ з яким потім ви підете до належного фахівця.

Для спрощення давайте розділимо усе спочатку на дві складові, це людина та техніка.

Техніка — безпосередньо апарат МРТ. Від якості техніки буде залежати якість отриманих зображень. Розглянемо відмінності апаратів 1,5Тл та 3Тл.  Апарати нижче 1,5 Тл дають гірше зображення за замовченням.

Проста арифметика: 1,5+1,5=3. Логічно було б припустити, що 3 Тл МРТ у 2 рази краще ніж 1,5 Тл. Однак це зовсім не так. МР-томографи 3 Тл набули широкого застосовування у рутинній клінічній практиці з початку 2000-х. і початкова ейфорія фахівців через ці роки суттєво вщухла. Дедалі більше досліджень показують, що у переважній більшості випадків доцільності призначення 3 Тл немає.                                                                                           

Головна перевага 3 Тл МР-томографа: за рахунок сильнішого магнітного поля в ряді випадків можна отримати зображення з більш високою роздільною здатністю (наприклад, не 384*384 точок а 420*420 точок при задовільній якості). Однак ці переваги практично повністю нівелюються, якщо параметри роботи 1,5 Тл томографа добре налаштовані. Більше того, іноді зображення на 3 Тл томографі виходять навіть гірше через більш виражені артефакти, які посилюються на 3 Тл системах, чим більша чутливість тим більше вплив перешкод, що може призвести до маскування змін у тканині.

Серія томограм, виконана на добре відрегульованому 1,5 Тл томографі, буде не нижчою за якістю, ніж на 3 Тл томографі, просто їх виконання займає трохи більше часу (наприклад, виконати дослідження головного мозку не за 15хв, а за 20хв).

Однак у 3 Тл МРТ є і недоліки порівняно з 1,5 Тл, головні з яких:

  • вищий рівень акустичного шуму/дискомфорт при дослідженні;
  • сильніше нагрівання тіла при дослідженні;
  • вище ризики пов’язані з наявністю металевих імплантатів у тілі (наприклад, пацієнтам з деякими протезами кульшових суглобів можна проходити МРТ на 1,5 Тл томографі, але не можна на 3 Тл томографі) тощо;
  • вища вартість.

У деяких випадках МРТ 3 Тл дійсно більш переважно, ніж 1,5 Тл: при дослідженнях головного мозку у хворих на епілепсію, при виконанні МР-ангіографії, дослідженні черепно-мозкових нервів і при виконанні деяких інших рідкісних клінічних завдань.

Найчастіше розумним вибором є МРТ 1,5 Тл.

Сучасні 1,5 Тл МР – томографи з багатоканальними фазованими котушками, як і раніше, є золотим стандартом обстеження при більшості патологій, в т.ч. в онкології.

Другим важливим фактором є людина (персонал у кабінеті МРТ). Персонал який безпосередньо може впливати на якість дослідження це лаборант, що проводить дослідження та лікар-фахівець.

Усім добре відомо, що найпрекраснішу техніку може зіпсувати посередній фахівець. Від вміння лаборанта, від його (її) досвіду буде залежати якість отриманих зображень.

Лікар-фахівець з МРТ аналізує зображення, дає їх інтерпретацію та оформлює письмовий протокол, робить висновок. Щоб правильно зробити висновок необхідно досконало володіти не тільки анатомією зони дослідження але також добре знати прояви різних захворювань, розуміти як працює апарат МРТ та як впливають перешкоди на якість зображень, щоб не прийняти артефакт від перешкоди за хворобу або навпаки. Лікар із великим досвідом роботи в МРТ може поставити правильний діагноз навіть по зображенням з низькопідлогового МРТ.

Пам’ятайте:

найважливіший параметр у кабінеті МРТ – це кваліфікація персоналу, який проводить дослідження. Точність поставленого діагнозу та якість оформленого лікарем протоколу, як правило, не залежать від обраного магнітного поля томографа 1,5 Тл або 3 Тл.

Автор статті

Дмитро Матвієнко

Завідувач рентгенодіагностичним відділенням з кабінетом МРТ КНП «Міської багатопрофільної клінічної лікарні матері та дитини ім. проф. М.Ф.Руднєва» ДМР